معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران از الزام نصب نقشه های اقدام اطفای حریق در ساختمان های بلند مرتبه خبر داد

وی خاطر نشان کرد در صورتی که این باکس ها نصب نشود پایانکار صادر نمی شود.

تاسیات ساختمانی 

سید حمید موسوی ، با بیان اینکه ریزش پلاسکو، محصول بی توجهی به ایمنی بود، گفت: البته مدیریت شهری و شهروندان عزیز از این واقعه درس بزرگی گرفتند و بر همین اساس فصل جدیدی از موضوع ایمنی در شهر و شهرسازی باز شد.

در این راستا اقدام به دسته بندی ساختمان ها از حیث ایمنی کردیم. البته در مورد آمار و اطلاعات ساختمان های بلند مرتبه میان سازمان آتش نشانی، شهرداری تهران و شورای عالی معماری اختلاف نظر وجود داشت و برهمین اساس برای اولین بار در طول تاریخ بلدیه، کلیه ساختمان های بلند را مورد بازدید میدانی قرار دادیم.

به گفته وی، ۳۲۰۰ ساختمان هشت طبقه به بالا در تهران شناسایی شد که از حیث مبحث سوم مقررات ملی ساختمان بلند مرتبه محسوب می شود لذا برای برخی از ساختمان های بلندمرتبه دستورالعمل ایمنی صادر شده و ساکنان برخی از این برج ها نیز در قالب طرح ۹۹۹ مورد آموزش قرار گرفتند تا برای حوادث احتمالی آماده باشند.

وی افزود: با ایجاد بستر مناسب در سازمان آتش نشانی ،امکان برقراری ارتباط ساختمان های بزرگ و مهم و اتصال و مانیتورینگ آنها با شبکه آتش نشانی فراهم شده تا عملیات های نجات به هنگام و سریعتر باشد.

به گفته وی، به منظور دسترسی به نقشه های وضع موجود ساختمان نظیر نقشه های معماری ،سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی به خصوص بخش های سه گانه راه خروج ( دسترسی خروج- خروج- تخلیه خروج) که مالکین موظف به تهیه و نصب جعبه اطلاعات اولیه مدیریت بر حریق در قالب “BOX FIRE ACTION PLAN” یا “برنامه اقدام” با ابعاد،رنگ و جنس استاندارد مشتمل بر پلان تمامی طبقات با جانمایی بخش های سه گانه خروج است و همچنین دسترسی به شیرهای اصلی نیز در این جعبه ها امکانپذیر است که این اتفاق برای اولین بار رخ داده است.

موسوی همچنین درباره سایر ساختمان ها نیز گفت: ساختمان های شش طبقه و کمتر بیشترین آسیب را در زمان حریق داشتند اما هیچ کنترلی بر روی رعایت مباحث ایمنی آنها وجود نداشت و تمرکز سازمان آتش نشانی نیز بر روی ساختمان های بلند بود لذا ما را بر آن داشت تا دستور العمل هایی نیز برای ایمنی این ساختمان ها تهیه و ابلاغ کنیم که براساس آن از این پس ساختمان های کمتر از ۶ طبقه نیز براساس نوع کاربری و میزان متصرفین در مرحله طراحی موظف به رعایت ضوابط مبحث سوم مقررات ملی ساختمان می باشند، در همین رابطه نیز مقرر شد مهندسین ناظر صحت اجرای مقررات را در زمان اجرا کنترل و گواهی کنند تا مبنای گواهی پایانکار قرار گیرد و سازمان آتش نشانی نیز نظارت عالیه در خصوص ایمنی و حریق بر تمام ساختمانها را بر عهده دارد.

1 دیدگاه در “نصب جعبه مدیریت حریق در ساختمان های حساس و عمومی الزامی شد

  1. ویدائو گفت:

    عالییییی مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *